https://mailchi.mp/0a8fbc9ec3b8/lets-look-at-lunches-back-to-schoollunchbox-basics-2542753?e=2664fbb946

 

Myth: Healthy eating is expensive
Eating healthy doesn’t have to be expensive, & with a little planning it can save you money as well as benefit you & your families health. Below compares two lunchboxes – the healthier one costs nearly 75 cents less than the unhealthier one. If you have 2 kids this adds up to nearly $4000 across their schooling! For more cheap lunchbox ideas

 

Myth: Healthy eating is expensive
Eating healthy doesn’t have to be expensive, & with a little planning it can save you money as well as benefit you & your families health. Below compares two lunchboxes – the healthier one costs nearly 75 cents less than the unhealthier one. If you have 2 kids this adds up to nearly $4000 across their schooling! For more cheap lunchbox ideas